Çar. Tem 17th, 2024

Doğalgaz, akaryakıt ve elektriğe ardı ardına yapılan zamlar nedeniyle bir açıklama yapan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, üretim ve yatırımda olumsuz bir havanın oluşmaya başladığını ifade etti.

Son günlerde ardı ardına benzin, mazot ve LPG gibi akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının ardı ardına gelen zamlarla artmasından sonra sanayide kullanılan doğalgaz fiyatının bir anda yüzde 48,40 oranında artırılması iş dünyasını endişelendirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Türkiye’nin daha çok üretim, yatırım ve istihdama ihtiyacı var. Sanayide doğalgaza yapılan yüzde 48 zam üretim maliyetlerini ve enflasyonu artıracaktır. Üretim ve yatırıma daha fazla destek olup sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız.” açıklamasından sonra, ülke genelinde ilgili kesimlerden de bu konuda ardı ardına açıklamalar gelmeye başladı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, döviz kurlarındaki artışın yanı sıra akaryakıta yapılan fiyat ayarlamalarının iğneden ipliğe her ürünün fiyatına zam olarak yansıdığına dikkat çekerek, son olarak sanayideki doğalgaza yapılan yüksek oranlı zammın iş dünyasında olumsuz hava estirdiğini kaydetti. Yüksel şunları söyledi:

“Ekim ayının başından itibaren akaryakıta üst üste bir zam furyası başladı. Bir ayda benzine 4 kere, motorine ve LPG’ye 3 kere zam yapıldı. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi de zaten yükselmiş olan kurları daha da tırmandırdı. Son olarak da doğalgaza sanayi için yüzde 48,40, elektrik üretim santralları için yüzde 46,8 oranında zam yapıldı. Doğalgaza Ekim ayında zaten yüzde 15 oranında zam yapılmıştı. Yılbaşından bu yana doğalgaza yüzde 147,5 oranında zam yapılmış oldu.

Üst üste gelen fiyat artışları iş insanlarının önünü görmesini zorlaştırıyor. Sanayide yapılan yüksek oranlı zamlar doğal olarak bütün ürünlere yansıyacaktır. Bu da önümüzdeki aylarda enflasyonist ortamın daha da etkili bir şekilde ağırlığını hissettireceğini göstermektedir.

Doğalgaz zamları elektriğe de zam anlamına geliyor. Bir taraftan ihracatı teşvik edip, diğer yandan doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar büyük bir çelişki oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde üretimin sürdürülebilirliği konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacağını öngörüyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen