Paz. Tem 14th, 2024

Sabri Ülker Vakfı Youtube kanalında izleyiciyle buluşan Bilim Sohbetleri Serisi’nin ikinci yayınında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Serhat Ünal’ı ağırladı. Ünal, pandemi sürecinin öncesi ve sonrasına dair önemli bilgileri paylaştı.

Sabri Ülker Vakfı’nın ilgi çeken ve Youtube üzerinden izleyiciyle buluşan Bilim Sohbetleri Serisi’nin ikinci bölümü yayınlandı. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ moderatörlüğünde gerçekleşen yayının ikinci konuğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Serhat Ünal oldu. Sabri Ülker Vakfı’nın toplum sağlığının geleceğine katkı sağlama, toplumun her kesimine sağlıklı yaşam konularında güvenilir kaynaklardan elde edilmiş doğru ve güncel bilgiyi ulaştırma hedefiyle hayata geçirdiği son projesi Bilim Sohbetleri Serisi giderek artan izleyici kitlesiyle sağlık dünyasının önemli gündemlerini uzman isimlerle masaya yatırmaya devam ediyor.

Pandemi sürecindeki son gelişmeler tüm detaylarıyla konuşuldu

Bilim Sohbetleri Serisi’nin gerçekleşen ikinci yayınında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Serhat Ünal izleyicilerle buluştu. Prof. Ünal’ın COVID-19 salgınıyla başlayan ve hala devam eden pandemi sürecini tüm detaylarıyla değerlendirdiği yayında, 2020 yılı mayıs ayına kadar geçen başlangıç sürecini hem alınan hijyen önlemleri hem de okulların kapatılmasıyla başlayan eğitim sistemindeki değişim başlıklarıyla değerlendirdi. Aşılanma ve pandemi sürecinde yüz yüze eğitimin süreçleri geniş bir biçimde ele alındı. Salgınla birlikte ortaya çıkan gündelik yaşam alışkanlıklarındaki değişimlere ve bu süreci sağlıklı bir biçimde yönetmek için gereken önlemlere de değinen Prof. Ünal, gündemdeki sıcaklığını hala koruyan son yılların en önemli sağlık sorunu COVID-19’un seyriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde dezenformasyon konusunun önemine değinen Prof. Ünal: “Kulaktan kulağa yayılan ve bilimsel bir temele dayanmayan bilgi kirliliği pandemi sürecinin doğru yönetilmesinde en büyük sorunlardan biri. Özellikle aşı konusunda DNA kodlamalarına kadar varan birçok asılsız söylentinin virüsle mücadelede büyük önem taşıyan aşı konusunda insanlarımızı yanlış yönlendirerek aşı karşıtlığı yarattığına tanık olduk. Doğru bilgiyi toplumla buluşturma misyonunun önemini bu noktada çok daha iyi kavradık” dedi.

Yeni eğitim döneminde aşılanma çok önemli

Bilim Sohbetleri’ne konuk olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Serhat Ünal çok merak edilen yüz yüze eğitim süreciyle ilgili de önemli bilgiler paylaştı. Yeni eğitim döneminde 12-16 yaş arası altta yatan ciddi hastalığı olanlar ve 16 yaş üstü herkesin aşılanması gerektiğini söyleyen Prof. Ünal, yeni eğitim döneminin sağlıklı devam etmesi için aşının şart olduğunu söyledi. Prof. Ünal “Biontech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğunu, Sinovac aşısının üç yaştan on sekiz yaşa kadar güvenli ve etki ettiğini ortaya koyan önemli çalışmalar var. Varyantların artması ile beraber, çocukluk yaşta da bulaş riski artış gösteriyor. ABD başta olmak üzere çocuk vakalarda artışlar devam ediyor. Ülkemizde de çocuklarda salgın daha sık görülmeye başlandı. O nedenle, 12-16 yaş arası altta yatan ciddi hastalığı olanlar ve 16 yaş üstü herkesin aşılanması önemli” dedi. Prof. Ünal, “Eğitimde aksamaların olması ileriye yönelik daha kötü sonuçlar doğurur o nedenle ne yapıp edip yüz yüze eğitimin devam etmesi gerekiyor” diyerek öncelikli alınması gereken önlemin aynı ortamda olanların aşılanması olduğuna dikkat çekti. Öğretmenlerden servis şoförlerine okul içerisinde ve etrafında çalışan, ebeveynler ve okulla ilişkisi olan, çocuğu okula gidenden başlamak üzere herkesin aşılanması gerektiğini söyleyen Prof. Serhat Ünal, eğitimde pandemiyle mücadelede maske, mesafe ve hijyen başta olmak üzere önlemlerin sıkı tutulması gerektiğinin de altını çizdi. Gündeme gelen varyantların temel sebebinin virüsün artışı olduğunu söyleyen Ünal, aşılanma sayesinde virüsün çoğalması engellenerek olası varyantların da önüne geçilebileceğini belirtti.

Üniversite öğrencilerimiz aşı konusunda duyarlı olmalı

Yüz yüze eğitimde aşılanma oranlarının iyi olduğuna dikkat çeken Ünal üniversite öğrencilerinde bu oranın düşük olduğunu ve gençlerimizin bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi. Prof. Ünal : “Gençlerimizde bana bir şey olmaz düşüncesi var oysa bin kişiden birinde bile Covid vakası yaşansa bu etrafındaki en az yüz kişiye bulaş riski demektir. Gençlerimiz aşıya mesafeli olduklarında ailelerini de riske ettiklerini unutmamalılar” dedi. İlk ve ortaokul düzeyinde aşılanmalarının güzel bir şekilde ilerlediğini söyleyen Ünal bu sürecin başarıyla yürütülmesinden mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Aşı alternatiflerinin artışı sevindirici

Aşı konusunda yapılan çalışmaları ülkemiz ve dünya genelinde değerlendiren Prof. Serhat Ünal: “Kendi aşımızı yapma gayretimiz pandemiyle birlikte tekrar gündeme geldi. Türkiye kendi aşısını üretecek bilgi ve birikime sahip bir ülke ancak bu konuda geçmiş zamanlarda yol almakla ilgili sıkıntılar da yaşamış bir ülke. Salgınla birlikte aşı çalışmalarında başarı kaydettik şimdi sırada etkili aşıyı üretme operasyonu var. Turkovak’ın geldiği aşamada tüm fazlarını tamamlamasını bekliyoruz. Dünyada da Sinovac ve Biontech dışında geliştirilen birçok aşı çalışması var. Tüm faz çalışmalarını tamamladıklarında tüm dünyada bu tür salgınlarla mücadele edecek aşı alternatifleri çoğalacaktır” dedi. Keyifli geçen Bilim Sohbetleri Serisi gündeme yön veren önemli başlıkları uzman isimlerle değerlendirerek izleyiciyle buluşmaya edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen