Cum. May 24th, 2024

İzmir Büyükşehir Belediyesi ömür uzunluğu diyet yapmak zorunda olan çölyak ve fenilketonüri hastalarına takviye olmaya devam ediyor. Piyasada bulunması sıkıntı olan ve yüksek fiyatlara satılan besin eserlerinden oluşan 4 bin 20 paket besin eserinin dağıtımı tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Eşit Yurttaşlık Mümkün” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, çölyak ve fenilketonüri hastaları için takviye paketi uygulamasını bu yıl da sürdürdü. Bin 340 hastaya, aile bütçelerine büyük yük getiren özel besinlerden oluşan 4 bin 20 besin paketi ulaştırıldı.
Un, makarna, irmik, pirinç ikamesi, erişte, yumurta ikamesi, hazır çorba, tarhana, gofret, çikolata, kurabiye, kraker, mısır patlağı, tahıl gevreği, puding, karışık kuruyemiş üzere besin gereçlerinden oluşan paketler hem hastaların hem de derneklerin görüşleri alınarak hazırlandı.
Çölyak ve fenilketonüri hastalarına 2019’da 3 bin 390, 2020’de ise 3 bin 585 besin paketi ulaştırılmıştı.

Korkmaz: “Proje Türkiye’ye örnek oluyor”
İzmir Fenilketonüri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İdare Şurası Lideri Songül Korkmaz, “Bu hastalıkla doğan çocuklar, düşük proteinli besinlerle beslenmeli. Lakin eserlere erişilebilirlik çok zor” dedi. Bu takviyenin başlamasında kendisinin de bir kesim emeği olduğunu belirten Songül Korkmaz “Türkiye’ye örnek bir proje. Bizi birkaç kent daha örnek aldı. Lakin en sistemli yardımı İzmir Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Büyükşehir’in bu takviyesini çok önemsiyorum. Liderimiz Tunç Soyer’e ve takımına teşekkür ederim” diye konuştu.

“Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz”
Fenilketonüri hastası çocuğu olan Ünal Gülaldı ise “Gerçekten çok mutluyuz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Piyasada bulamadığımız birçok şeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi buluyor” dedi. Dilek Gülaldı, “Bu besinler epey değerli. Bu nedenle dayanak paketleri için çok teşekkür ederiz” diye konuştu. Çocukları fenilketonüri hastası olan Gülistan Boyacı da “Çok teşekkür ediyorum. İki fenilketonüri hastası kızım var. İzmir Büyükşehir Belediyesi güzel ki yanımızda” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen