Per. Haz 20th, 2024

Muğla Büyükşehir Belediyesi, borçlarından ötürü üreticiden mal alamayan hal esnafının işlerini devam ettirebilmesi için üreticiye kefil oluyor. Bugüne kadar borçlarını alamayan 596 üreticiye kefil olarak yaklaşık 3 Milyon 642 bin TL ödeme yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Hal Yönetmeliği kapsamında hem üreticinin mağduriyetini gideriyor, hem de esnafın yine eser almasını sağlayarak kepenk kapatmasına mani oluyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasından çok şad olduğunu söyleyen üreticilerden Muhammer Akça, “Büyükşehir Belediyesi ismimin kirlenmesini önledi, bizleri topluma küstürmedi” dedi.
Üretici Akça ise, “Büyükşehirden evvel borçlarımdan ötürü emekçi çıkarmak zorunda kalıyordum ve iş yerimi kapacaktım. Büyükşehir sayesinde şuan çalışıyoruz, birçok gariban bundan faydalanıyor” dedi.

Birçok Avrupa ülkesine yaş zerzevat ve meyve ihracatı yapan Muğla’daki toptancı hal esnafının yaşadığı ekonomik badire nedeniyle üretici ortasında yaşanan problemler Muğla Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile ortadan kalkıyor.

Hal esnafı, yaşadığı ekonomik badireler nedeniyle üreticiye borçlanması ve mal alamaması nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelirken Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hal teminatı yönetmeliği esnafa can suyu oldu.

2014 yılından 2021 yılı sonuna kadar olan müddette güç durumda olan ve borçlarından kaynaklı mal alamayan esnafın üreticiden mal alması için Muğla Büyükşehir Belediyesi, Hal Yönetmeliği gereği bugüne kadar üreticilere borcu olan esnaftan aldığı teminat ile 596 üreticiye yaklaşık 3 Milyon 642 Bin 795 TL ödeme yaptı. Tıpkı vakitte büyükşehir belediyesi, üreticiyle esnaf arasın uzlaşmasını sağlayarak kendi ortalarında ödeme planı oluşturmasına yardımcı oldu.

Üretici Mustafa Şahin, “Tek tutunacak kısmım büyükşehir oldu”

Ekonomik olarak çok büyük sorunlar çektiklerini söyleyen Nar üreticisi Mustafa Şahin, “Ben 2013 yılında nar alışverişi yaptım. Buradan 7 bin 500 TL alacağım vardı. Fakat 3-4 yıl ben bu parayı alamadım. Alacağımı da düşünmüyordum. Büyükşehir belediyesinden misyonlu arkadaşlarımızdan biri akşam beni arayıp paranın hesabıma yattığını söyledi. O günden bugüne hale giren hiçbiri eserimde parasını alabilir miyim diye başımda soru işareti kalmadı. Ekonomik olarak güç durumda olduğumuz şu günlerde büyükşehir belediyesi tek tutunacak kısmım oldu. Artık malım hale girdiğinde kesin dönüşü oluyor. Büyükşehir varsa bizde varız” dedi.

Üretici Salih Öksüz, “Çocuğumu okutamaz duruma geldim”

55 Bin TL alacağını alamayan Nar üreticisi Salih Öksüz, hale yılda yaklaşık 180 – 200 ton nar verdiğini belirterek, “2014 yılı öncesi verdiğim 100 ton nar karşılığında almam gereken 55 Bin TL param vardı. Lakin 4-5 yıl boyunca ben bu paramı alamadım. O mühlet zarfında da çok büyük düşünceler çektim. Çocuğumu okutamaz duruma geldim. Meskenime ekmek götürmek ve dışarıya olan borcumu kapatmak için elimdeki ineğimi satmak zorunda kaldım. Büyükşehir Belediyesi sayesinde alacaklarımı aldım ve maddi olarak rahatlama yaşadım. Tekrar işimi yapabilir duruma geldim” tabirlerini kullandı.

Hal esnafı Muhammer Akça, “Adımız üçkâğıtçı olacaktı”

Toptancı hallerinin büyükşehir belediyesine geçmeden evvel piyasaya yaklaşık 270 Bin TL borcu olduğunu eski sistemde olsaydı dükkânının elinden gideceğini söyleyen hal esnafı Muharrem Akça, şunları söyledi;

“Biz bir aile şirketiyiz. Babadan kalma olan bu işimizi ben 15 yaşından bu yana yapıyorum. Kimi vakit çok kazandık kimi vakitse iflas etme durumuna geldik. En büyük düşünceyi da 2013-2014 yıllarında yaşadım. Hallerin eski sisteminde idare dükkanları istediği üzere fes edebiliyordu. Borçlu olan borcunu ödeyemiyordu. Ödeyemediği üzere dükkan elinden alınıyordu. Alacaklı alacağı ile kalıyordu. Sonra büyükşehir belediyesi geldi hal maddeleri büyükşehir maddeleriyle değişti. Eski idare olsa dükkanı elimden alır, benim adım da piyasaya üçkağıtçı olarak çıkardı. Bana nazaran ben bu olayın ucundan döndüm. O da büyükşehir belediyesi sayesinde oldu. Büyükşehir eski idare üzere yapmadı ve beni topluma küstürmedi. Bize para kazandırdı. Beni korudu, çiftçiye benim adıma inanç verdi. 270 Bin TL beni sıkmadan ödememi sağladı ve şuan son taksitimi ödeyeceğim. Büyükşehir sayesinde biz piyasada ayakta durabildik ve yalnızca biz değil bizimle çalışan 40’a yakın yevmiyecide işine devam etti.”

Ahmet Akça, “Büyükşehir öncesi borçtan personel çıkarmak zorunda kaldık”

Karaçulha hal esnaflarından Ahmet Akça, 1995 yılından bu yana komisyonculuk yaptıklarını söyleyerek, “Yaptığımız iş ticaret. Bunun inişi de çıkışı da oluyor. 2013’ten evvel ümitsizliğimiz vardı. Büyükşehir kimi şeylerde bizi yönetim etti. Teminatlarımızı yatırdığımız ve yatıramadığımız günler oldu. Büyükşehir bize çalışsınlar ve borcunu ödesinler dedi. Şayet biz çalışamasaydık büyükşehir bize kepenk kapattırsaydı borcumuzu halka ödeyemezdik. Çalışmayan demir ışıldamaz. Arabistan, Katar, Sudiarabistan, Yunanistan’a ihracat yapıyoruz. Büyükşehir belediyesi sayesinde bu işlerimize devam edebildik. 2013 öncesi yaşadığımız problemlerde personel çıkarmak zorunda kaldık. Çalışanın parasını ödeyemedik. Şuanda personel parasını alıyor ve daha verimli çalışıyor. Çok gariban gelerek bizden nasiplendi. Büyükşehir bu adam borcunu öder dediler. Bizim gerimizde durdu ve bize kefil oldu” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen