Cum. Haz 21st, 2024

Yapı Kredi Yayınları ve Tüpraş iş birliğiyle İngilizce ve Türkçe hazırlanan “Bizans Dönemi’nde Anadolu” kitabı, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da yarattığı yeni kültüre ve bıraktığı izlere ağırlaşıyor.

Tüpraş ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle 2011 yılında başlatılan ve tamamlandığı vakit Anadolu kültür tarihi için araştırmacılara ve okurlara kapsamlı bir külliyat sunacak olan “Anadolu Uygarlıkları Serisi” toplam 12 kitaptan oluşuyor.

Seri kapsamında yayımlanan 10. kitapolan Bizans Dönemi’nde Anadolu, konusunda uzman yerli ve yabancı Bizans araştırmacılarının kaleme aldığı 32 makale aracılığıyla hem Bizans kültürüne hem de “Bizans Anadolusu”na ışık tutuyor.

Siyasi, bürokratik, askeri, iktisadi ve dini hayat hakkındaki makaleler, devlet aygıtı ve toplumsal yapı üzerine eğilirken; edebiyat, sıhhat, sanat ve maddi izler temalı makaleler, gündelik hayatla ilgili bedelli bilgiler sunuyor. Kitabın son kısmında; okuyucu, Bizans Anadolusu’nun farklı bölgelerine odaklanan makaleler üzerinden tarihi bir seyahate davet ediliyor.

İmparator I. Theodosius’un 395 yılında vefatından sonra, Manş Denizi kıyılarından İran sonuna kadar uzanan geniş Roma toprakları batı ve doğu olarak ikiye ayrılır. Her ne kadar imparatorluğun batı kesimi 5. yüzyılın ikinci yarısında tarihe karışsa da Roma İmparatorluğu varlığını doğudaki topraklarında 1453 yılına kadar sürdürür. Başşehri Roma’dan Byzantion kentine (yeni ismiyle Konstantinopolis’e) taşınan, vakit içinde Hıristiyanlaşan bu imparatorluk için “Bizans” ismi, birinci defa 16. yüzyılda Alman hümanist ve filolog Hieronymus Wolf tarafından kullanılmış, 19. yüzyıl ve sonrasında bu terim yaygınlaşmıştır. Lakin, bu kitapta bahsedilen beşerler kendilerini daima “Romalı”, devletlerini de “Roma İmparatorluğu” olarak isimlendirmiş; komşuları da onları “Romalılar” olarak bilmiştir. Yaklaşık 11 yüzyıl boyunca varlığını sürdüren Bizans İmparatorluğu, Anadolu’da en uzun mühlet karar süren devletlerden biri olmuştur. Yüklü olarak Yunanca konuşulan ve Hıristiyan olan Bizans dünyasının coğrafik, beşerî ve ekonomik beşiği Anadolu’dur. 14. yüzyıl prestijiyle Anadolu’nun kaybedilmesi, kısa müddette imparatorluğun sonunu getirmiştir. 13. yüzyılın ortasında İmparator

II. Theodoros Laskaris’in, mektuplarından birinde Anadolu’ya “Kutsal diyar, anam, Anadolu!” diye seslenmesi, bu toprakların imparatorluk için ne kadar yaşamsal olduğunu göstermektedir.

Serinin bugüne kadar yayınlanan kitaplar listesi:

  1. Urartu – Doğu’da Değişim / Transformation in the East
  2. Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde / Phrygians: In the Land of Midas, In the Shadow of Monuments
  3. Hititler – Bir Anadolu İmparatorluğu / Hittites-An Anatolian Empire
  4. Pergamon – Anadolu’da Hellenistik Bir Başşehir / A Hellenistic Capital in Anatolia
  5. Lukka’dan Likya’ya – Sarpedon ve Aziz Nikolaos’un Ülkesi / From Lukka to Lycia The Land of Sarpedon and St. Nicholas
  6. Persler – Anadolu’da Kudret ve Görkem / The Persians – Power and Glory in Anatolia
  7. Assurlular Dicle’den Toroslar’a İlah Assur’un Krallığı / The Assyrians Kingdom of the God of Assur from Tigris to Taurus
  8. Hellenistik ve Roma Devirlerinde Anadolu-Krallar, İmparatorlar ve Kent Devletleri / Hellenistic and Roman Anatolia Kings, Emperors, City States
  9. Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara/ The Carians: From Seafarers to City Builders
  10. Bizans Dönemi’nde Anadolu / Anatolia in The Byzantine Period

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen