‘Bedelli Askerlik’ Bekleyen 100 Binin Üzerindeki Gencin Umutları Boşa Çıktı

Usta 23 Nisan 2010 0

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir.” denildi.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Orgneral İlker Başbuğ ile yaptıkları haftalık olağan görüşmede, başta terörle mücadele olmak üzere, çeşitli güvenlik sorunları ve son günlerde kamuoyunda tartışılan bedelli askerlik konusunun ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir. Ancak bu konuda oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur.” (CİHAN)

Leave A Response »