Cizre’de Çatışma: 1 Terörist Öldürüldü

Usta 04 Temmuz 2010 0

ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde karayoluna patlayıcı madde yerleştirmek isteyen PKK‘lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 1 PKK‘lı terörist ölü ele geçirildi. 1 PKK‘lı ise yaralı olarak yakalandı.Çatışmayı binlerce insan izledi.

Cizre ilçe şehir merkezinde yaşanan çatışma, PKK‘lıların karayoluna patlayıcı madde yerleştirdiği ihbarı üzerine yaşandı. İhbar üzerine ilçe merkezinde bulunan Dicle Nehri üzerindeki Cizre Köprüsü’ne giden güvenlik güçleri, 2 PKK’lıyla karşılaştı. Yapılan ’teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 1 PKK’lı öldürüldü. Olay yerinden kaçmak isteyen bir PKK‘lı da yaralı olarak ele geçirildi. Eylem hazırlığındaki PKK‘lıların gözcülüğünü yaptığı belirlenen ve kaçan PKK‘lıların yakanlaması için Nur ve Kale Mahallesi’nde, polis özel haraket timleri bir operasyon başlattı.

 Yaklaşık 10 dakika süren çatışmanın ardından E – 24 Karayolu, iki saat araç trafiğine kapatılırken, uzun araç kuyrukları oluştu. Savcının olay yerinde yaptığı incelemenin ardından karayolu yeniden trafiğe açıldı. AKP Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu da, yaşanan çatışmanın ardından yolun açılmasını bekledi.

FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

 Olayın ardından yapılan soruşturmada büyük bir faciadan dönüldüğü ortaya çıktı. Teröristlerin çevik kuvvet polislerini taşıyan minibüse yönelik bombalı saldırıda bulunmak için aracın geçiş yoluna patlayıcı döşemeye çalıştıkları bildirildi. Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan, polisin dikkatinin büyük bir faciayı önlediğini söyledi. Öldürülenteröristin Abdullah H, olduğunu açıklayan Kaymakam Demirhan, bu teröristen PKK‘nın Cize bölge sorumlusu olduğunu kaydetti.
Demirhan,  teröristlerle birlikte 1 Uzi marmalı suikast silahı, Kalaşnikof tüfek ve el bombalarının ele geçirildiğini belirtti.

Leave A Response »