Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Yetkisini Aşan Siyasi Bir Karar Verdiğini Söyledi

Usta 08 Temmuz 2010 0

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Anayasa Mahkemesi de Anayasa’da belirlenen çerçevenin dışına çıkarak Anayasa değişikliklerinin özüne ve esasına girmiş, yetkisini aşan siyasi bir karar vermiştir” dedi. Bahçeli MHP’nin bütün kadrolarıyla bugünden itibaren Türk milletini aydınlatmak için topyekûn bir seferberlik ve “AKP’nin gizli emellerine hayır’ kampanyası başlatacaklarını ifade ederek “12 Eylül 1980 askeri darbesinden otuz yıl sonra 12 Eylül 2010’da Başbakan’ın gizli emelleri ve hesaplarına dayalı siyasi darbe teşebbüsü milli irade duvarına çarpacaktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kararını yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Bahçeli, MHP’nin toplumsal mutabakatı yansıtmayan ve TBMM çatısı altında mümkün olabilecek en geniş tabanlı uzlaşmaya dayanmayan “AKP Anayasa’sı konusundaki görüş ve tutumunun çok açık olduğunu ve millet tarafından çok iyi bilindiğini kaydetti. Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kararını ise şöyle değerlendirdi:

“Siyasi ve şahsi ikbal hesaplarıyla Anayasa değişikliği zorlamasına girişen AKP’nin siyasi ve ahlaki meşruiyeti ne kadar tartışmaya açıksa, Anayasa Mahkemesi’nin son kararı da hukuki açıdan o kadar tartışmalıdır. Yasama organını emri altına sokan Başbakan gizli emellerini hayata geçirmek için AKP’nin kirli geçmişine ve Türkiye’nin hayrına olmayan hesaplarına hizmet edecek yandaş yargı arayışına girmiştir. Anayasa Mahkemesi de Anayasa’da belirlenen çerçevenin dışına çıkarak Anayasa değişikliklerinin özüne ve esasına girmiş, yetkisini aşan siyasi bir karar vermiştir. Yürütmenin siyasi ve ahlaki meşruiyet sınırlarını ayaklar altına alması da, Anayasal yargının yetki gaspı yapması da doğal değildir, anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir.”

-“BAŞBAKAN’IN GİZLİ NİYET VE EMELLERİNİ TEŞHİR EDECEĞİZ”-

Bahçeli, Başbakan Erdoğan ve AKP’nin Anayasa değişikliği konusundaki amacının, 8 yıla yaklaşan AKP’nin “yıkım, soygun ve vurgun dönemi’nin hesabını adalet önünde vermekten kurtulmak ve “etnik bölücülüğün emellerine sahip çıkan Başbakan’ın “PKK açılımı’nı ilerletmek için Anayasal altyapıyı hazırlamak olduğunu öne sürdü. MHP’nin Başbakan’ın gizli niyetini ve emellerini referandum sürecinde bütün çıplaklığıyla teşhir edeceğini kaydeden Bahçeli, “12 Eylül 2010 referandumunda Türk milleti sandık başında; AKP’nin sekiz yıla yaklaşan yıkım ve tahribat döneminin, işsizliğin ve yoksulluğun, terörle mücadelenin bilinçli olarak zaafa uğratılmasının, etnik bölücülüğün önü açılarak PKK’nın siyasallaştırılmasının, Habur rezaletinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinin yıkılması ve milli birliğimizin temellerine dinamit konulmasının ve AKP kadrolarının boğazlarına kadar içine battığı yolsuzluk; vurgun, soygun ve talanın hesabını soracaktır” dedi.

-“KARAR TARİHİ HESAPLAŞMAYI ETKİLEMEMESİ AÇISINDAN HAYIRLI OLDU”-

Anayasa Mahkemesi’nin kararının hukuken şaibeli olduğunu ancak referandum sürecini sekteye uğratmadığını kaydeden Bahçeli, kararın bu nedenle “tarihi hesaplaşma’yı etkilememesi bakımından hayırlı olduğunu söyledi. Bahçeli şunları kaydetti:

“Çok maskeli siyaset yapan Başbakan Erdoğan bu durumda sahte mağduriyet rolü oynamayacak, mazlum maskesi takarak milli iradeyi bir kere daha dolandıramayacaktır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden otuz yıl sonra 12 Eylül 2010’da Başbakan’ın gizli emelleri ve hesaplarına dayalı siyasi darbe teşebbüsü milli irade duvarına çarpacaktır. Bugüne kadar bütün siyasi partiler ve yüksek yargı konuşmuştur. Altmış altı gün sonra egemenliğin sahibi Büyük Türk Milleti konuşacak ve ülkesinin kaderine sahip çıkacaktır. 12 Eylül 2010 referandumunda Başbakan ve AKP’nin emellerine geçit verilmemesi erken seçimin yolunu açacak ve Türkiye’ye büyük kötülükler yapan bu inançsız kadrolardan demokratik yollarla kurtulunmasının son aşamasına girilecektir. Referandumda hayır sonucu çıkması AKP’nin seçim sandığı yoluyla tasfiyesini hızlandıracak, Türkiye’de yeni ve aydınlık bir dönem başlayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüm kadroları bugünden itibaren Türk milletini aydınlatmak için topyekün bir seferberlik ve AKP’nin gizli emellerine hayır kampanyası başlatmaktadır.” (ANKA)

(EG/ÖMR)

Leave A Response »