Karadayı: “Çevik Bir Boşboğaz…”

Usta 26 Haziran 2012 0

Karadayı: “Çevik Bir Boşboğaz…”

28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı Karadayı, Meclis komisyonuna Çevik Bir hakkında öyle sözler söyledi ki…

Haber: Karadayı: 'Çevik Bir Boşboğaz...'

28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı İsmail HakkıKaradayı, o dönem 2’nci Başkanlığını yapan Çevik Bir’in Sincan’da yürüyen tanklar için kullandığı “balans ayarı” sözü için, “boşboğazlık”; yine o dönem genel sekreterliğini yapan Erol Özkasnak’ın “postmodern darbe” ifadesi için de “aptalca” dedi.

Karadayı, dün İstanbul Dolmabahçe Sarayın’da kendisini dinleyen TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na çarpıcı açıklamalar yaptı.

“TANKLAR RUTİN BİR OLAYDI”

Karadayı, 28 Şubat sürecine damgasını vuranSincan’da tank yürütülmesine ilişkin, “Onun 28 Şubatile bir ilgisi yoktur. O rutin bir olaydır. O tanklar NATOtatbikatı nedeniyle Etimesgut’a çalışmaya gidiyordu. Ancak tanklardan biri arızalanmıştı. O güne rastlaması tümüyle tesadüftür. Ama o zaman birileri bunu öyle yorumladı, birileri de buna sahip çıktı” dedi.

“ÇEVİK BİR BOŞBOĞAZ”

Karadayı, Bir’in bu olay için kullandığı “Balans ayarı yaptık” sözü için, “Her yerde olduğu gibi bizde de boşboğazlar var” yorumunda bulundu.

“ÖZKAYNAK’IN Kİ APTALCA”

Karadayı, Özkasnak’ın 28 Şubat için “Postmodern darbe” açıklaması için de, “Aptalca bir açıklama” değerlendirmesi yaptı. Karadayı, Batı Çalışma Grubu’na ilişkin sorulara karşılık da, böyle bir oluşum olmadığını, bu yönde bir talimatının da bulunmadığını söyledi. Karadayı, “Bilgim dışında böyle bir oluşuma gidilmesi de mümkün değil” dedi

“28 Şubat DARBE DEĞİLDİR”

Karadayı, 28 Şubat’ın hukuk çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek, “Bu süreç bir darbe değildir, ne yapıldıysa hukuki çerçevede içinde yapılmıştır” diye konuştu. Bu sürecin MGK’nın başı CumhurbaşkanıSüleyman Demirel’in bilgisi dahilinde geliştiğini belirten Karadayı, “Ondan önce yaşanan olaylar bizi rahatsız etmiştir. Dönemin Başbakanı (Erbakan) ‘Kanlı mı kansız mı olacak’ demiştir. Hizbullah’ın terör eylemleri, Aczmendiler, laiklik karşıtı eylem ve uygulamalar vardı. TSK’ya yönelik ‘dinsiz’ diye yazılar yazılıyordu. Konu MGK’da ele alındı. 28 Şubat’ta oturduk konuştuk. 10.5 saat sürede 18 maddelik karar alındı. Cumhurbaşkanı tek tek maddeleri sordu ve hükümet de kabul etti. Bugün olsa bu kararların altına yine imzamı atarım” dedi.

“Adnan Menderes NAMUSLU ADAMDI AMA…”

Karadayı, geçmiş darbeler konuşulduğu sırada, “1960 darbesinde teğmendim. Adnan Menderes namuslu adamdı ama çok büyük yanlışlar yaptı. Mesela Türkiye’de Türkçe ezan çok güzel okunuyordu. Ben dinlerken tüylerim ürperiyordu, sonra Arapça okunmaya başlandı. Bence yanlış yapıldı, hâlâ da tasvip etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Leave A Response »