Nato Türkiyeyi Yalnız bıraktı

Usta 26 Haziran 2012 0

NATO’dan Beklenen Açıklama Geldi

NATO’nun en yüksek karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, Suriye hakkında net konuştu.

Haber: NATO'dan Beklenen Açıklama Geldi

NATO‘nun en yüksek karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, Suriye‘nin Türk keşif uçağını düşürmesiyle ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen açıklamalarda bulundu.

Rasmussen’in Brüksel’de düzenlediği basın toplantısından satır başları:

– NATO müttefikleri bu gelişmelerden haberdar edilecek. İttifakın güvenliği bölünmezdir biz Türkiye‘nin yanındayız.

– Böylesi bir olayın bir daha olmayacağını var sayıyorum. Eğer olursa müttefikler gelişmelerdenhaberdar edilecek durum dikkatle takip edilecek gerekli görüldüğünde istişarelerde bulunacak.

– Brifingin detaylarına girmeyeceğim, 5’inci madde gündeme gelmedi. Sadece 4.madde kapsamında istişarelerde bulunduk.

Türkiye‘nin talebiyle bir araya gelen NATO üyesi 28 ülkenin büyükelçilerinin katıldığı toplantıdaki görüşmeler, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın dördüncü maddesi çerçevesinde yapıldı. Dördüncü madde, güvenliğinin tehlikede olduğunu değerlendiren bir üyenin diğer müttefiklerini istişareye çağırmasını içeriyor.

Türk tarafı, toplantıda Suriye‘nin düşürdüğü askeri uçakla ilgili müttefiklerine detaylı bilgi verirken, atılacak cevabi adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

ABD: TÜRKİYE’NİN YAPACAĞI SUNUMU BEKLİYORUZ

Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un ardından dün gece Beyaz Saray’dan da açıklama gelmişti.

ABD Başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Olay, askeri misilleme de dahil olmak üzere Türkiye tarafından bir misillemede bulunulmasını gerektirir mi?” yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

“(Türk yetkililer) Türk F-4 askeri uçağının 22 Haziran’da Suriye tarafından düşürülmesine Türkiye‘nin vereceği yanıtı belirlemek için olayı incelerken, Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz. ABD’nin kilit bir müttefiki olan Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz. Türkiye‘nin yarın Kuzey Atlantik Konseyi’nde yapacağı sunumu bekliyoruz. Esed rejimini sorumlu tutmak için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız.”

Carney, “Diplomatik bir çözümden mi yanasınız?” sorusuna karşılık, “Evet, ama Türklerin yapacağı sunumun neticesini karakterize etmeyeceğim. Tabii ki Türkleri destekliyoruz ve onlarla çalışacağız.Türkiye, ABD’nin kilit bir müttefiki, NATO üyesi” diye konuştu.

Leave A Response »