Cum. Haz 21st, 2024

Hackathon Akıllı Kentler Yapay Zekâ Müsabakasına, Büyükşehir’in dayanaklarıyla start verildi

Yapay zekâ ve yenilikçi fikirlerin yarıştığı;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ŞURA Kent Siyasetleri ve Araştırmaları Merkezi ve Teknopark Kocaeli işbirliğiyle düzenlenen “Akıllı Kentler Yapay Zekâ” bahisli Hackathon aktifliği, Kocaeli Bilim Merkezi’nde başladı. KOBİS Kullanım Yoğunluğu Tahlili, Trafik Kameraları İmaj Tahlilleri ve Su Tüketimi Bilgi Tahlilleri olmak üzere 3 farklı başlıkta; dijital odaklı, verimlilik sağlayan, akıllı tahlilleri içeren yenilikçi fikirlerin geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlayan müsabakaya lise ve üniversite (lisans ve yükseklisans) öğrencileri katıldı.

ÖDÜLLERİNİ ŞURA’DA ALACAKLAR

Katılımın yüz yüze olduğu ve her yarışmacının kendi ekipmanını getirdiği yarış bugün 10.00’da başladı. 25 iştirakçinin olduğu ve 13 kümeden oluşan yarışta liselilerde 3 grup 7 kişi, üniversitelerde 6 ekip 14 kişi, mezunlarda da 2 ekip 4 kişi yarışan yarışma, yarın (19 Ocak Çarşamba) 10.00’da son bulacak. Yarışmacıların tahlil tekliflerini akademisyen 3 heyet üyesi kıymetlendirecek. Yaptıkları sunumlarla tahlil tekliflerini heyete anlatacak olan yarışmacılar üç kategoride farklı ayrı pahalandırılacak. Ferdi ödüllendirilmenin yapılmayacağı müsabakada her kategorinin birincisine 10.000 TL para mükafatı verilecek. Mükafatlar, 19 Ocak’ta Akıllı Kentler Şura’sında Lider Tahir Büyükakın tarafından takdim edilecek.

24 SAAT SÜRECEK

Bilgisayar programcıları ve yazılımcılarının muhakkak bir sorunu çözmek için yarıştıkları Hackhaton’da konuşan Bilgi ve Süreç Daire Lideri İsmail Gülsoy da müsabaka hakkında bilgi verdi. Gülsoy, “Hackathon’umuz 24 saat sürecek. Yarın 10.30’a kadar burada kesintisiz devam edecek. Öğrencilerimize saat 10.00’da verdiğimiz kahvaltıyla müsabakamızı başlattık. Açıklamalar yaptık. 12.00’de yarışmacılara öğlen yemeği vereceğiz. 17.00-18.00 ortası öğrencilerimize akşam yemeği vereceğiz. Gece de çorbamız olacak. Yarın sabah kahvaltıyla da yarışımız bitmiş olacak.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen