Pts. Eyl 25th, 2023

Çocukluk devrinde müdahale edilmeyen göz sorunları, ilerleyen devirlerde toplumsal ve günlük yaşantıda pek çok sorun ile karşılaşılmasına sebep olabilir. Tahsil yaşındaki çocukların göz muayenelerinin yaptırılması için sömestr devrinin ülkü bir vakit olduğunu belirten Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Arıcı, “Çocukluk evresi, görme yetisinin geliştiği ve verilen eğitim aracılığı ile çocukların birer birey oldukları, epey kıymetli bir periyottur. Bu devirde oluşabilecek göz sorunlarının, rutin göz muayeneleri ile teşhis ve tedavisi gerçekleştirilmez ise çocuk, bu görme sorununun olağan olduğunu varsayabilir. Bu durum eğitimde başarısızlıktan, toplumsal ve disiplin sorunlarına kadar çok önemli sonuçlar doğurabilir.” diyor.

Eğitim sürecinde gözler kritik değer taşıyor

Sağlıklı gözler ve görme yetisinin korunması, her çocuğun gelişim sürecinde kritik bir rol oynar. Okuma, yazma, tahtada sorun çözme ve bilgisayar kullanımı üzere aktivitelerin, günümüz eğitim sisteminin değişilmez modülleri haline geldiğini belirten Op. Dr. Tülay Arıcı: “Her aile, çocuklarının okulda başarılı olmasını, olabilecek en yeterli eğitimi almasını ister. Lakin birçok vakit aileler, çocuklarının en kıymetli tahsil ve algı araçlarından biri olan gözleri ihmal edebiliyor. Çocuklar okulda sınıf atladıkça ve eğitim hayatlarında ilerledikçe, görme yetilerinin daha fazla kullanmak zorunda kalırlar. Yaş ilerledikçe, okul kitaplarındaki yazılar ufalır ve okuyarak geçirdikleri vakit artar. Bu sebepten her geçen yıl, gözlerin ehemmiyetini bir nebze daha arttırır. Bu noktada aileler, rutin muayeneleri gerçekleştirerek göz sorunlarını ortadan kaldırarak, çocukların hem eğitim hem toplumsal ömürlerine büyük katkıda bulunabilirler.” halinde konuşuyor.

En sık bu rahatsızlıklar görülüyor

Çocukluk periyodunda gözlemlenen sorunlar ile ilgili bilgiler paylaşan Op. Dr. Tülay Arıcı; “Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklar göz tembelliği, şaşılık, kırma kusurları, göz kapağı hastalıkları, korneada oluşabilecek sorunlar ve travmaya bağlı yaralanmalardır. Bilhassa kırma kusurları, okuldaki başarıyı direkt etkileyebilir. Miyopi, hipermetropi ve astigmat rahatsızlıklarından şikâyet eden çocuklarda, teşhis vaktinde konulmazsa göz tembelliği oluşması da kaçınılmaz olacaktır. Bilhassa gözlük kullanan çocuklarda, gözlerin durumunun periyodik olarak takip edilmesi ve göz numaralarının artışına nazaran yanlışsız gözlük yahut lenslere yönlendirilmeleri önemli manada ehemmiyet taşıyor.” dedi.

Belirtilere dikkat

Eğitim çağındaki çocuklarda oluşabilecek göz sorunlarının çarçabuk tespit edilebileceğini söyleyen Op. Dr. Tülay Arıcı; “Aileler ve öğretmenlere düşen en büyük vazifelerden bir tanesi, çocuklarda görülebilecek muhtemel göz sorunlarının belirtilerini gözlemlemek ve bu belirtilerin tespitinin akabinde süratlice göz muayenesine yönlendirmektir. Lakin bu sayede, eğitimsel ve toplumsal olarak çocuklarının sağlıklı bir biçimde hayatını devam ettirmesini sağlayabilirler. Gözlerinde yahut görme yetisinde sorun olan çocuklarda görülen belirtiler ortasında; şaşılık, daima gözleri ovuşturma, ışığa karşı çok hassasiyet, odaklanmada zorluklar, cisimleri takip etmede zorlanma, daima olarak gözlerde kızarıklık yahut yaşlanma gözlenmesi ve göz bebeğinin beyazlaşması üzere durumlar bulunuyor. Bu belirtilere ek olarak okul çağındaki çocuklarda, tahtada yazanı görememek, gözlerin sıklıkla kısılması, okumada zorluklar, okuduğu yeri kaybetme yahut okuduğunu hatırlayamama, TV ekranına yakın oturmak ve davranışsal bozukluklar gözlemlenebiliyor. Bu belirtileri gözlemleyen ebeveynlerin, çocuklarını en kısa müddette bir çocuk göz sıhhati uzmanına yönlendirmeleri ve ayrıntılı göz muayenelerini yaptırmaları gerekiyor. Erken tespit edilen göz sorunlarının tahlili, ilerleyen yaşlara oranla çok daha kolay ve sorunsuz olacaktır.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen