Per. Haz 20th, 2024

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Mastercard ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2021” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Dünya Bankası datalarından de faydalanılarak infografik formatında hazırlanan çalışma, Türkiye’deki banka ve kredi kartı sahipliği, kart harcamalarının eğilimi ve gelişimi, e-ticaret hacmindeki artış, kart kullanımındaki demografik dağılım üzere alanlara ışık tutarken, kartlı ödemelerde dünyada gelişen yeni trendler hakkında bilgi veriyor.

Türkiye’de 15 yaş üstü kredi kartı sahipliği Avrupa ortalamasının üzerinde…

Araştırmaya nazaran 2021 yılı sonu prestijiyle Türkiye’de 15+ yaş nüfusun 49’u kredi kartı sahibiyken, Avrupa’da bu oran ortalama 47 düzeyinde bulunuyor. Lakin Avrupa’da 15+ nüfusun ortalama 94’ü banka hesabına sahipken ülkemizde bu oran 82 seviyesinde kalıyor. Bu kapsamda birebir nüfus kümesinde banka kartı sahipliği Avrupa’da ortalama 90, Türkiye’de ise 76 olarak görülürken, pandeminin tesiriyle azalan nakit kullanımıyla birlikte ülkemizdeki banka kartı kullanımın hızlanarak artacağı iddia ediliyor.

2021’de 291 milyon adet kart, 1,7 trilyon TL kartlı alışveriş harcaması…

GÖSAŞ’ın Mastercard ile gerçekleştirdiği araştırma, 2021 yılı sonu prestijiyle Türkiye’deki toplam banka ve kredi kartı adedinin 291 milyon adede yükseldiğini (84 milyon kredi kartı, 207 milyon banka kartı) ve kartla yapılan alışveriş harcamalarının da 1 trilyon 712 milyar TL’ye ulaştığını gösteriyor. Bu harcama sayısı birebir vakitte, 2020 yılına nazaran 49 oranında önemli bir artışı da tabir ediyor. (2020: 1 trilyon 147 milyar TL)

Kartlı harcamalardaki bu süratli büyümenin tetikleyicisi olarak; nakit kullanımın azalmasıyla artan banka kartı kullanımı, temassız ödeme altyapısının süratle yaygınlaşması, işletmeler ortası ödemelerde, nakit, çek, senet üzere klâsik tekniklerin yerine kartlı vadeli ödemelerin daha fazla tercih edilmesi görülüyor.

2023 beklentisi 2,5 trilyon TL kartlı alışveriş…

Mevcut büyüme trendi ile birlikte 2023 yılında kartla yapılan toplam harcamaların 2,5 trilyon TL’ye ulaşacağı öngörülürken, bu hacim içinde kişisel kredi kartlarının 51 civarında yer tutacağı, bugün 25 seviyesinde olan ticari kredi kartı hacminin 30’a, 18 civarında olan banka kartı harcamalarının ise 20’ye yükseleceği varsayım ediliyor.

Temassız ödemeyi çok sevdik! 1 yılda 114 artış…

“Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2021” araştırması, pandeminin tesiriyle süratle artan kartla temassız ödeme alışkanlığıyla ilgili çarpıcı bir istatistiği de ortaya koyuyor. Buna nazaran 2020’de 1,7 milyar olan temassız süreç adedi, 2021 sonu prestijiyle 3,7 milyar adede ulaşarak 1 yılda 114 artış gösterdi. Öbür taraftan Aralık 2021’de temassız süreçlerin kartla yapılan yüz yüze süreçler içindeki hissesi da 56’ya ulaştı.

E-ticaret dalı çok süratli büyürken, kesimin kartlı ödemeler içindeki hacmi de artıyor…

Araştırma sonuçlarına nazaran Türkiye’de e-ticaret kesiminin büyüklüğünün 2021 sonunda 446 milyar TL’ye ulaştığı varsayım ediliyor. Bu da dalın geçen yıla nazaran 70’in üzerinde, son 4 yılda ise neredeyse 4 kat büyüdüğünü gösteriyor. Pandeminin de tetiklediği bu süratli büyüme beraberinde, e-ticaret süreçlerinin kartlı ödemeler içindeki hissesini da arttırıyor. Buna nazaran 2021 yılında Türkiye’de e-ticaret süreçleri toplam kartlı ödemelerin 26’sına ulaştı. Avrupa ortalaması 27 iken, gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu oranlar 40’ları aşıp büyümeye devam ediyor. Lakin hem e-ticaretle yeni tanışan tüketiciler hem de artan frekansla birlikte Türkiye’de de bu oranın misal düzeylere gerçek süratle çıkması bekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen