Cum. Haz 21st, 2024

Crossover sınıfının öncüsü olan ve bugüne kadar dünyada 5 milyon, Türkiye’de 155 binden fazla satış adediyle liderliğini tartışmasız ortaya koyan Nissan Qashqai’nin üçüncü kuşağı, segmentini tekrar tanımlayacak özellikleriyle Türkiye’de satışa sunuldu.

Lider DNA’sına sadık kalarak, göz alıcı iç ve dış tasarımı ile premium ruhunu yansıtan Nissan Qashqai’nin yeni kuşak tasarım ideolojisi V Motion Ön Izgara, ince ve keskin çizgileriyle öne çıkan LED farları ve modelde birinci sefer sunulan siyah/gri tavan dizaynıyla göze çarpıyor. NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar ve iç dizaynın geliştirilmiş teknolojisi ile sınıfının kurallarını belirleyen Nissan Qashqai’nin 3. kuşağı 17 Ocak 2022 itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu.

Yeni jenerasyon Nissan Qashqai’nin yüksek tork pahası, düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonuna sahip 1.3 litre akaryakıtlı, hafif hibrit (mild hybrid) motor teknolojisi, 4×4 çekiş sistemi ve shift-by-wire özelliği içeren geliştirilmiş XTRONIC CVT şanzımanı dikkat çekiyor.

Yeni Nissan Qashqai, yenilikçi dış tasarımı, teknolojik iç yeri, yeni konfor özellikleri ve geliştirilmiş sürüş dinamikleri ile C-SUV’de kuralları yine belirliyor. Yeni jenerasyon Nissan Qashqai’de kullanılan yeni CMF-C platformu sayesinde 41 daha sağlam (rijit), inançlı ve geniş bir yapı sunarken sürüş keyfi konusunda da çıtayı yükseltiyor.

Yeni Kuşak Başkan segmentindeki gelişmiş konfor özellikleri ile öne çıkıyor

Yeni Qashqai’de NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar yolculara azamî konfor sağlıyor. Her bir araç için üretimi 25 günde tamamlanan bu özel teknoloji eseri koltuklar, tercih edildiğinde kullanıcılara ısıtma ve hafıza özelliklerini de standart olarak sunuyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde birinci sefer yeni Qashqai’de tanıtılan masaj işlevli ön koltuklar, suratı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği ile seyahatleri daha keyifli hale getiriyor.

Yeni Qashqai gelişmiş araç içi bilgi ve cümbüş teknolojileri sunuyor

Sınıfının en geniş ekranlarından birine sahip olan ve Qashqai’de birinci defa kullanılan 12,3” genişliğindeki büsbütün dijital gösterge paneli, kişiselleştirilebilen 13 farklı bilgilendirme ekranı seçeneğiyle şoförün dijital sürüş tecrübesini üst düzeye taşıyor. İç yer dizaynında kablosuz Apple CarPlay altyapısına sahip 9” genişliğindeki dokunmatik bilgi-eğlence ekranı öne çıkıyor. Ayrıyeten BOSE mühendisleri ile geliştirilen 10 hoparlörlü (8 hoparlör & 2 Subwoofer) ses sistemi yolcuların müzik tecrübesini keyifli hale getiriyor.

Yeni Nissan Intelligent Mobility özellikleri

Yeni Qashqai’de sınıfında birinci sefer kullanılan, Önsezili Akıllı Çarpışma Sistemi, öndeki üç araca kadar algılayıp araçlardan birisi fren yaptığında sürücüyü uyarıp, çarpışmayı engelleyebiliyor. Bunun dışında Qashqai’de birinci kere kullanılan Akıllı Sürat Sabitleme Sistemi, Direksiyon Takviyeli Şerit Takip Asistanı, Akıllı Art Çapraz Trafik Uyarısı ve Akıllı Kör Nokta Tedbire Sistemi yolcuların güvenliğini azamî düzeye çıkarıyor.

Türkiye pazarında C-SUV modeller ortasında hafif hibrit teknolojisine sahip tek model

Nissan yeni Qashqai’nin motorunda daha fazla verimlilik sağlayan ve karbon emisyonunu azaltan hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini kullandı. Hafif hibrit teknolojisinde, akaryakıtlı motor 12V elektrik sistemi ve lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Lityum-iyon batarya, güç geri kazanım sistemi sayesinde frenleme esnasında açığa çıkan enerjiyi depoluyor ve gerektiği vakit elektrik motoruna göndererek akaryakıtlı motoru destekliyor. Bu sayede akaryakıtlı motor üzerindeki yükü azaltarak yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor ve araç daha uzun müddet stop/start pozisyonunda kalabiliyor.

Türkiye pazarında C-SUV modeller ortasında hafif hibrit teknolojisine sahip tek model olan yeni Qashqai, 270 Nm (CVT) ile segmentindeki en yüksek tork bedellerinden birini sunuyor.

4×4 Çekiş Sistemine sahip Qashqai sınıfında rakipsiz

Benzinli hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini 4×4 çekiş sistemi ile sunan ve segmentindeki birinci model olan yeni jenerasyon Qashqai, bu sayede daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

4×4 çekiş sistemi, XTRONIC CVT şanzıman ve art bağımsız süspansiyonla kombine ediliyor. Art bağımsız süspansiyon arabanın yol tutuşuna katkı sağlıyor ve bilhassa art koltukta oturan yolcular için azamî konfor sunuyor.

Yeni Qashqai’de 3 farklı sürüş modu standart olarak sunuluyor: Eco, Standard, Sport.

4×4 çekiş sistemi tercih edildiğinde bilhassa birinci kalkışta kilit işlevini devreye alarak optimum çekiş sağlayan 2 sürüş modu daha ekleniyor: Off-road ve Kar.

Yeni X-Tronic CVT otomatik vites üzerinde, hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisine entegre edilmek üzere çeşitli geliştirmeler yapıldı. Şanzımanın içindeki sürtünme 29 azaltılırken yapısı 14 daha kompakt hale getirildi. Birebir vakitte sürüş zevkini arttırmak için vites geçiş yansıları daha sportif hale getirildi ve Qashqai’de birinci defa yer alan, direksiyonun gerisinde bulunan vites kulakçıkları eklendi.

Yeni Qashqai tasarımı ve performansıyla liderliğini devam ettirecek

Nissan Türkiye ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Emre Doğueri, “Nissan Qashqai 10 yıldan uzun müddettir Türkiye’nin gözdesi. Artık baştan aşağı yenilenmiş haliyle dünya prömiyerinin akabinde Türkiye’de de satışa sunuyoruz. Yeni jenerasyon Nissan Qashqai, fark yaratan özellikleriyle segmentinde çıtayı tekrar üst taşıyacak. Bilhassa dinamik ve şık çizgisini devam ettiren yeni kuşak dizaynıyla yollarda çabucak fark edilecek. Sahip olduğu hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisiyle hem performans ve verimlilik konusundaki beklentileri ziyadesiyle karşılayacak hem de düşük karbon emisyonu ile sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak. Yeni jenerasyon Nissan Qashqai’nin konforlu sürüşe katkı sağlayan birçok teknolojik donanım özellikleri ile sınıfının standartlarını yine belirleyeceğine ve tüketicilere eşsiz bir sürüş tecrübesi sunacağına inanıyoruz. Yeni jenerasyon Nissan Qashqai, Crossover tutkunlarının beklediğine değecek.”

Yeni Nissan Qashqai, 4 farklı donanım paketi (Tekna, Design Pack, Skypack, Platinum Premium) ve 4×4 çekiş sistemi seçeneği ile, 626 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen