Blackberry yasağı

Usta 02 Ağustos 2010 0

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ulusal guvenliği ve sosyal değerleri tehdit ettiği gerekçesiyle ekim ayından itibaren Blackberry cep telefonlarının hizmetlerini durduracak.

BAE Telekomunikasyon Duzenleme İdaresi (TRA) Genel Muduru Muhammed El Ganem yaptığı açıklamada, kabul edilebilir bir çözum geliştirilinceye ve uygulamaya koyuncaya kadar Kanadalı Research In Motion (RIM) firmasının urettiği Blackberry cep telefonlarının messenger, e-mail ve internet dolaşım hizmetlerini 11 Ekim’den itibaren durduracaklarını söyledi.

Şikayetleriyle ilgili RIM yetkilileriyle göruştuklerini, ancak ilerleme kaydedemediklerini belirten El Ganem, “Bu nihai karar, ancak onlarla göruşmelerimiz suruyor. Bunun sansurle bir ilgisi yok. BAE telekomunikasyon kurallarına uyum eksikliği nedeniyle bir durdurmadan söz ediyoruz” dedi.

Blackberry telefonlar arasındaki bilgi iletişiminin RIM şirketinin özel ağı uzerinden yapılması, yönetilmesi ve bunun yerel yönetimler tarafından denetlenememesi BAE yetkililerinin “yasal, sosyal ve ulusal guvenlik” endişelerine yol açıyor.

TRA’dan yapılan açıklamada bu endişeler belirtilerek, “Bugunku karar bu gerçek uzerine dayanıyor, onların mevcut formunda belirli Blackberry hizmetleri kullanıcılarına herhangi bir yasal sorumluluk yuklemeksmüsade, BAE için yasal, sosyal ve ulusal guvenlik kaygıları yaratmasına müsade veriyor” denildi.

BAE hukumetinin kararı Nokia ve Apple firmasının iPhone cep telefonlarını etkilemeyecek.

TRA’nın kararı BAE’de Blackberry hizmetlerini veren iki kamu şirketi Emirates Telecommunications (Etisalat) ve Du telekom şirketlerine iletilirken, bu şirketler karara uyacaklarını ve muşterileri için alternatif hizmetler sunacaklarını açıkladılar.

Aboneler göruntulu-videolu mesaj, ses, kısa mesaj ve Blackberry dışı internet dolaşımı gibi hizmetleri kullanmaya devam edecekler.

Blackberry’nin hizmetlerinden sadece BAE şikayetçi değil. Bahreyn hukumeti de nisan ayında yerel haberlerin dağıtımında Blackberry’nin messenger hizmetinin kullanımına karşı uyarıda bulunmuş ve Hindistan yönetimi de geçen hafta guvenlik kaygılarını RIM şirketine iletmişti.

Hindistan İç Guvenlik Şefi U.K. Bansal gazetecilere, militanların Blackberry veri hizmetlerini kullanabilmesi yönundeki kaygıların derhal giderilmesini istediklerini söylemişti.

Kuresel akıllı telefon piyasasında Nokia’nın gerisinde Apple’ın ise önunde bulunan Blackberry bu piyasanın yuzde 20′sini kontrol ediyor. Blackberry’nin BAE’de 500 bin kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada Suudi Arabistan Komunikasyon ve Enformasyon Teknolojisi Komisyonu’ndan bir yetkili, Suudi Arabistan’da bu ay sonundan itibaren Blackberry’in mesaj hizmeti vermesini durduracağını söyledi.

Adını açıklamayan yetkili, Blackberry’nin mesaj hizmetinin niçin durdurulacağına ilişkin bilgi vermedi.

Leave A Response »