Guardian yazarı Türkiye’yi Honduras’a benzetti

Guardian yazarı Türkiye’yi Honduras’a benzetti

Guardian yazarı Jonathan Steele, Türkiye’nin Suriye politikasını, geçmişte Nikaragua’daki solcu Sandinista rejimini devirmek için saldırılar düzenleyen Kontralara topraklarını açan Honduras’a benzetti.


Jonathan Steele makalesinde genel olarak Suriye‘deki gelişmelerle ilgili bir propaganda savaşı yaşandığını ve Batı medyasının bu savaşın ön saflarında yer aldığını savunuyor.

Steele, "Saygın bir kamuoyu araştırması, çoğu Suriyeli’nin Beşar Esad’ın Cumhurbaşkanı olarak kalmasını desteklediğini gösteriyor. Sizce bu büyük bir haber olmaz mı? Özellikle de,
Suriye’deki krizle ilgili egemen anlatımdan farklı bir şey söyleniyorsa ve medya için beklenmeyen bir olgu, açıkça görülenden daha çok haber değeri taşıyorsa." diye soruyor.

Steele, "Ama ne yazık ki, her durumda böyle olmuyor. Süregiden bir krizin anlatımı adil olmaktan çıkıp, bir propaganda silahına dönüşürse, rahatsız eden gerçekler gizleniyor." diyor.

‘Görmezden gelinen’ Suriye araştırması

Guardian yazarı, Yougov adlı kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, Suriyeliler’in yüzde 55’inin Esad’ın görevde kalmasını istediğini söylüyor. Ancak, Steele bu araştırmanın Esad’ın gitmesini isteyen bütün Batı ülkelerinin medyalarında yer bulmadığını belirtiyor.

Steele, taraflı yayınların Arap Birliği’nin gözlem misyonuna da zarar verdiğini belirtiyor ve "Misyonun 165 üyesinden birinin eleştirileri manşetlere taşındı. Misyona karşı çıkanlar büyük olasılıkla, gözlemcilerin şiddetin artık sadece rejim güçlerinden kaynaklanmadığını, barışçıl gösterilerin ordu ve polis tarafından acımasızca bastırıldığı imajının aslında yanlış olduğunu rapor etmesinden kaygılandılar." diyor.

Honduras-Türkiye benzetmesi

Jonathan Steele, Suriye‘ye yabancı askeri müdahaleninse çoktan başladığı görüşünde. Steele, müdahalenin Libya örneğindeki gibi değil, soğuk savaş dönemindeki gibi yapıldığını anlatıyor ve şöyle devam ediyor;

"Ronald Reagan’ın, Kontralara verdiği desteği hatırlayın. Reagan, Honduras‘taki üslerinden, Nikaragua‘daki Sandistalar’a saldırılar düzenleyip devirmeleri için Kontraları eğitip, silahlandırmıştı. Şimdi Honduras‘ın yerine Türkiye‘yi, sözde Özgür Suriye Ordusu’nun kurulduğu güvenli bölgeyi koyun. Batı medyasının bu konudaki sessizliği de dramatik. Hiçbir haberci,

Eski CIA Ajanı Philip Giraldi’nin geçtiğimiz günlerde yazdığı önemli makaleyi takip etmedi. Giraldi, NATO üyesi Türkiye‘nin Washington’ın aracısı haline geldiğini ve işaretsiz NATO uçaklarının İskenderun‘a Libyalı gönüllüleri ve Kaddafi’nin cephaneliğinden alınan silahları taşıdığını yazdı. Giraldi ayrıca Fransız ve İngiliz özel güçlerinin bölgede olduğunu, CIA ve
Amerikalı özel güçlerin de muhabere ve istihbarat malzemesi verdiğini söyledi."