BURGER KING de At eti skandalı

Usta 23 Ekim 2016 0
BURGER KING de At eti skandalı

At eti skandalı şimdi de hamburgerde hortladı. Tesco’dan aldığı ürünlerde at eti çıkan Burger King olayı doğruladı

MİLYONLARCA insanın yediği hamburgerlerde de at eti çıktı. Üstelik etlerinde at eti bulunan Burger King bunu doğruladı. İngiltere’de perakende devi Tesco raflarında ortaya çıkan at eti skandalı büyüyor. Guardian gazetesinin haberine göre, son olarak Burger King İrlanda’daki tesislerinde üretilen burger etlerine at eti karıştığını doğruladı. Şirket önlem olarak üretimini İrlanda’dan Almanya ve İtalya’ya kaydırdı. Şirketten yapılan açıklamaya göre sadece fabrikadaki etlere yapılan testlerde çok küçük oranda at DNA’sına rastlandığı bildirildi. Şirket restoranlarından alınan numunelerde ise at eti bulunmadığını açıkladı.

‘ANLAŞMAYI BİTİRDİ’
At eti skandalı’ önce İngiliz ve İrlandalı et üretim tesislerinde ortaya çıktı. Daha önce Tesco, raflardaki ürünlerinde at DNA’sı tespit ettiği için raflarını boşalttırmıştı. Aldi UK ise bazı İngiliz et üretim tesislerinden alımı durdurduğunu açıkladı. Özellikle global perakende ve restoran devlerine tedarik sağlayan İrlanda’daki Silvercrest tesisinin etlerinde at DNA’sı bulunduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE KAVURMADA ÇIKTI
TÜRKİYE’de de birkaç ay önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bazı et ve süt ürünleriyle ilgili incelemelerde bulunmuş ve hile yapan firmaların isimlerini açıklamıştı. Bu firmaların kavurma ve sucuk ürünlerinde tek tırnaklı hayvan (at, eşek) eti bulunmuştu. Bakanlık bu firmalarla ilgili işlem yapmıştı.

(TAKVİM).

Leave A Response »