Şehir Efsaneleri – GoldenEye 007: Tüm Bond’ları Açma Hilesi

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle oyun dünyasının en iyi şakalarından biri olan, EGM’nin okurlarını Resident Evil 2’nin gizli karakteri Akuma’ya inandırmasını anlatmıştık. Bu kez maceramız bizleri Electronic Gaming Monthly’nin aynı gün yayınladığı orijinal 1 Nisan şakasına götürerek nostaljik serüvenimize devam etmemizi sağlıyor.

Hatırlarsanız EGM editör ekibinin iki adet 1 Nisan şakası arasında kaldığını ve Resident Evil: Akuma şakasını ikinci dergide değerlendirmeye karar verdiğini paylaşmıştık. Editörlerin oyu ile EGM’nin orijinal versiyonuna taşınan şakası ise bu “Tüm Bond’lar” şakası olmuş.

Oyun dünyasının ikonik FPS oyunlarından biri haline gelen James Bond: GoldenEye’ı hatırlayanlarınız olacaktır. Tek ekran çoklu oyuncu modu sayesinde ün kazanan bu oyun, günümüzde özellikle speedrun topluluğu tarafından ciddi anlamda sahiplenilmiş durumda. Fakat bugün sizlerle, oyun dünyasının ilginç şehir efsanelerinden biri haline gelen tüm Bond’lar hilesinden bahsedeceğiz.

1996 yılının Nisan ayında çıkan Electronic Gaming Monthly dergisinde oyuncular oldukça ilginç bir hile ile karşılaşıyor. EGM’nin oyun hilelerini derlediği sayfalardan birine göre GoldenEye’da, çeşitli James Bond filmlerindeki tüm Bond’ları açmak mümkün. Bu Bond’lar arasında Sean Connry, Roger Moore, Timothy Dalton ve Pierce Brosnan bulunuyor. Öyle ki EGM ekibi, George Lazenby’nin nedenini bilmedikleri şekilde bu konunun dışında kaldığını belirterek şakayı daha tutarlı hale getirmiş. EGM editörleri, bununla da kalmayarak daha önce Akuma şakasında gördüğümüz gibi muhteşem photoshop işleri ile karakterlerin oyun içi görüntülerini paylaşmış.

Her zaman olduğu gibi bu kez de karakterlere erişebilmek için oldukça zor bir görev planlanmış. EGM’in ifadelerine göre tüm Bond karakterlini açmak için oyunun Aztec görevini 007 zorluğunda ve 9 dakikanın altında bitirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde görevdeki tüm ayarlanabilir düşman zorluklarını da en üst seviyeye getirmeniz isteniyor. Tabii ki bunu bile bir şekilde başaran oyuncular, büyük bir hayal kırıklığına uğramış.

Fakat işin arkasında aslında çok daha ilginç bir olay var. EGM’in şakasından önce GameShark ekibinin keşfettiği verilere göre aslında oyun içerisinde gerçekten bazı Bond’ların modelleri bulunuyor. Yani şakanın içerisinde ilk kez bir doğruluk payı mevcut.

Evet, oyunun geliştiricisi olan Rare gerçekten tüm Bond’ları oyuna eklemeyi planlamış. Oyunun geliştirme sürecinde hak sahiplerine bu planlarını söyleme ihtiyacı hissetmeyen geliştirici ekip, bu modun sadece çoklu oyuncu seçeneğinde kullanılmasını istiyormuş. Tabii ki bu proje, telif hakları sebebiyle masadan kaldırılmış fakat oyun içerisindeki bazı görsellere dokunulmamış.

Olayların ardından bir açıklama ihtiyacı yapma duyan Rare, bu modun ilk planlarından biri olduğunu doğrulasa da “belirli” sebeplerden ötürü bu projeyi hayata geçiremediklerini ifade etmişti.

Günümüzde bile popülaritesini koruyan oyunlardan biri olan GoldenEye, yıllar içerisinde geliştirilen modlar sayesinde artık o merakla beklenen “Tüm Bond’lar” moduna sahip. Öyle ki oyunu artık isterseniz George Lazenby modu ile birlikte bile oynayabiliyorsunuz.