Aklımıza gelen ilk soruda Google’a yöneliyoruz. En sevdiğiniz ünlünün doğum günü, tarihte merak ettiğiniz bir olay, stil soruları, cilt bakım içerikleri derken, hayatımızdaki her şeyi Google cevaplıyor diyebiliriz. Her yıl olduğu gibi 2020’de de en çok aranan soruları açıklayan Google, ‘Year in Search’ raporu ile cilt bakımının en çok merak edilenlerini açıkladı.

2019’da en çok arananlar arasında maksimalist makyaj trendleri, Youtuber ve ünlü güzellik trendlerini görürken, 2020 raporunun oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Göz farı paletlerinden vitaminli cilt bakım içeriklerine, simli makyajlardan temizleyici toniklere yönelen 2020 aramaları, gündeme uyum sağlıyor. Temizlik ve bakımın spot ışıkları altında olduğu 2020 yılında, cilt bakımı aramaları da sağlık konseptine yoğunlaşıyor.

Makyaj rutinlerimizin yerini cilt bakım ritüelleri alırken Google’da en çok merak edilenler arasında C-Vitamini, hyalüronik asit ve retinol gibi içeriklerin avantajları yer aldı. Güzellik salonlarına ara verirken, evimizi bir spaya dönüştürdüğümüz şu günlerde profesyonel bakım teknikleri evde DIY rutinlere yer verdi. Tüm sorularınızı Google’a sorabilirsiniz ancak biz yinede en çok merak edilen cilt bakım sorularının cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

Fotogaleride 2020’nin gözde cilt bakım içeriklerini ve merak ettiklerinizi görebilirsiniz…

1

RETİNOL NE YAPIYOR?

Kolajen üretimini artıran retinol içeriği, ciltte yeni damarların oluşumunu sağlayarak cilt tonunu daha pürüzsüz ve eşit hale getiriyor. Genelde yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinde bulunan retinol, kırışıklıkları önlerken, cildinizi pürüzsüzleştiriyor ve gençleştiriyor.

Retinol ve Alp Çiçeği İçerikli Nemlendirici, 315 TL ORIGINS origins.com.tr

Getty Images

2

HYALÜRONİK ASİT NE İÇİN KULLANILIYOR?

Kuru ciltler için tercih edilen hyalüronik asit genelde nemlendirici kremlerde ve serumlarda kullanılıyor. Cildin nem bariyerlerini güçlendiren hiyalüronik asit, cilde nem kazandırdığı için aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklık görünümünü gideriyor.

Hyalüronik Asit Yüz Nemlendirici, 1,179 TL MBR beymen.com

Getty Images

3

NİASİNAMİD NE YAPIYOR?

Egzama, akne ve iltihap gibi cilt rahatsızlıklarını gideren niasinamid, kızarıklığı gidererek cildinizi yatıştırıyor. Aynı zamanda gözenek görünümünü azaltan niasinamid, cildin pürüzsüz ve nemli olmasını sağlıyor. Cilt bariyerlerini destekleyen niasinamid, sebum dengesini sağlarken akne problemi için en etkili içeriklerden biri.

%20 Klinik Niasinamid Bakım Ürünü, £45 PAULA’S CHOICE cultbeauty.co.uk

Getty Images

4

GLİKOLİK ASİT NE YAPIYOR?

Cilde uygulandığı zaman ölü deri hücreleri de dahil olmak üzere deri hücrelerinin dış tabakası ile bir sonraki deri hücresi tabakası arasındaki bağı kıran glikolik asit, daha pürüzsüz ve eşit görünüm sağlıyor. Kimyasal eksfoliyasyon tekniklerinde kullanılan glikolik asit, cildinizdeki ölü deri tabakasını gideriyor. Kolajen üretimini desteklerken ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltan glikolik asit, laktik aside göre daha yoğun bir yapıya sahip.

Vissionnaire Crescendo Glikolik Asit İçerikli Peeling, 260 TL LANCOME lancome.com.tr

Getty Images

5

AHA İÇERİKLERİ NEDİR?

Cilt bakımında AHA içerikleri alfa hidroksit asitlerini temsil ediyor. Şekerli meyvelerden yapılan suda çözünür asitlerden oluşan AHA içerikleri, cildinizin yüzeyinin soyulmasına yardımcı oluyor. Yeni ve daha eşit pigmentli cilt hücrelerinin oluşmasını sağlayan AHA asitleri, sürekli tekrarlanan akne problemlerinin giderilmesine de destek oluyor. Cildi derinlemesine temizleyen ve gözenekleri açan AHA asitleri, peeling etkisi yarattığı için kontrollü kullanılmalı.

AHA + BHA Perfectionist Pro Cilt Dokusunu Arındırıcı Peeling, 580 TL ESTEE LAUDER esteelauder.com.tr

Getty Images

6

LAKTİK ASİT NE YAPIYOR?

Hiperpigmentasyon, yaşlılık lekeleri, donuk ve düzensiz ciltleri tedavi etmek için kullanılan laktik asit, bir AHA asit türü. Cilt tonunu eşitleyen ve gözenek görünümünü düzenleyen laktik asit, glikolik aside göre daha nazik bir yapıya sahip. Cilt bakımında yer alan nazik asitler arasında yer alan laktik asit, cildinizi aydınlatırken aynı zamanda lekeleri gideriyor.

Salisilik ve Laktik Asit İçerikli Cleanser Peeling, 643 TL GUERLAIN sevil.com.tr

Getty Images

7

C-VİTAMİNİ CİLDİNİZE NE YAPIYOR?

Kolajen üretimini destekleyen C-Vitamini, ince çizgi görünümünü azaltarak cildinizde bir anti-aging etki yaratıyor. Antioksidan görevi gören C-Vitamini, cilt hücrelerini çevre zararlarından karşı koruyarak koruyucu bariyerleri güçlendiriyor. Genelde lekeler ve cilt tonu eşitsizliği için kullanılan C-Vitamini, cildinize aydınlık ve ışıltılı bir görünüm kazandırıyor.

C-Vitamini Gündüz Kremi, 179.90 TL THE BODY SHOP thebodyshop.com.tr

Getty Images

8

“TEMİZ CİLT BAKIMI” NE ANLAMA GELİYOR?

Son dönemlerin popüler terimlerinden biri olan ‘clean skincare’ yani temiz cilt bakımı, etik ve sürdürülebilir güzellik ürünlerini tanımlıyor. Çevre ve insan için güvenli olan temiz cilt bakım ürünlerinde, dünyanın ve insanların sağlığına zarar vermeyen içerikler bulunuyor. Genelde organik içeriklerin bulunduğu temiz cilt bakım ürünlerinin üretiminde de sürdürülebilir ve etik yöntemler uygulanıyor.

Radiance Overnight Glow Dark Spot Krem, 759 TL REN CLEAN SKINCARE sephora.com.tr

Getty Images

9

MİSEL SUYU NE İŞE YARIYOR?

Cildinizi temizleyen misel suyu, aynı zamanda nemlendirici bir etki sağlıyor. Cildinizdeki kiri ve fazla sebum üretimini gideren misel suyu, hassas ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine uygun.

All About Clean Micellar Makyaj Temizleyici, 205 TL CLINIQUE clinique.com.tr

Getty Images

10

SERUM NE İÇİN KULLANILIYOR?

Çok küçük moleküllerden yapılan serumlar, cilt tarafından hızlı ve derinlemesine emiliyor. Kremlerin yoğun içerikleri cildinizde bir bariyer oluştururken, serumlar çok daha kolay bir şekilde emilebiliyor. Hafif formüllü nemlendirici olan serumlar, cildinize ihtiyacı olan içerikleri sağlıyor. Cildinize daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran serumlar, farklı içerikleri ile hedefe yönelik bir bakım rutini sağlıyor.

Skin Moisture Solution Nemlendirici Serum, 315 TL BOBBI BROWN bobbibrown.com.tr

Getty Images

11

TONİK NE YAPIYOR?

Cildinizdeki kir ve makyaj kalıntılarını gideren tonikler, gözenekleri derinlemesine temizleyerek pürüzleri ortadan kaldırıyor. Günlük cilt bakım rutinlerinde yer alması gereken tonikler, gözeneklerinizi sıkılaştırarak cildinize çok daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm kazandırıyor. Serumlardan ve nemlendiricilerden önce kullanılan tonikler, cildinizi bakıma hazırlayarak ritüelinizdeki ilk aşamayı temsil ediyor.

Ultra-Facial Yağsız Tonik, 189 TL KIEHL’S kiehls.com.tr

Getty Images