Pts. Eyl 25th, 2023

Halk ortasında rahim içi yapışıklık olarak bilinen Asherman Sendromu, tüp bebek tedavisi de dahil olmak üzere bayanlarda gebelik bahtının düşmesine sebep oluyor. Kürtaj, miyom ameliyatı üzere rahimin iç zarına yönelik yapılan cerrahi müdahaleler sonucu oluşan bu durum, neredeyse her 4 bayandan 1’inde görülüyor. Adet kanamalarının kesilmesi yahut azalması ile belirti gösteren Asherman Sendromu’nun çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar içinde süreksiz bir pürüz olduğunun altını çizen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’Rahim içi yapışıklıklar tüplerin tıkanmasına bağlı olarak gebelik elde etme bahtını düşürüyor. Histereskopi ameliyatları ile rahim içi yapışıklıkları açtıktan sonra tüp bebek tedavisi uyguladığımız hastalarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz’’ diye belirtti.

Tekrarlayan düşüklere ve gebe kalamama sorununa neden olan Asherman Sendromu, çocuk sahibi olmak isteyen bayanların kabusu oluyor. Rahim içinde oluşan yapışıklıklar, gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması, bilhassa kürtaj yahut doğum sonrası rahim içinde kalan plasenta’nın(çocuğun eşinin), tekrar kürtaj ile çıkartılması, geçirilmiş tüberküloz ve başka rahim içi enfeksiyonlar sonucu, polip miyom üzere tümöral oluşumların kameralı sistemle görülmeksizin kürtaj ile çıkartılmaya çalışılması üzere operasyonlar sebebiyle oluşuyor. Bu kapsamında çocuk sahibi olmak isteyen bayanların gebelik sırasında sorun yaşamaması için birinci olarak rahim içi yapışıklığının tedavi edilmesinin gerektiğini belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ’’Rahim içi yapışıklık hafif, orta ve şiddetli olarak 3 halde sınıflandırılır. Rahim iç duvarında incelme varsa hamile kalmaya mani olur. Bu türlü bir durumda gebelik oluşsa bile düşük ve erken doğum riski de artar. Bu yüzden gebelik öncesi tedavi edilmesi şarttır’’ dedi.

‘’Tekrarlama Oranı Yüksek’

Adet kanamasının azalması ile kendini gösteren Asherman Sendromu (rahim içi yapışıklık) tedavi edilse de aşikâr bir müddet sonra yine oluşabileceğini belirten Prof. Dr. Yücel Karaman, ‘’Kürtaj sonrasında hasar görmüş rahim, yenilenemez duruma geldiğinde, rahim duvarları tekrar birbirine yapışır. Bu durumlarda 4 farklı uygulama ile hastayı tedavi ediyoruz. Bunlardan birincisi histereskopi yardımı ile yapışıklığı açılması iken kimi vakit rahim içine 1 aylık spiral uygulaması, balon uygulaması ya da hormon tedavi de uygulayabiliyoruz. Bu durum birden fazla defa tekrarlasa da, tedavi sonrası anne adayları sağlıklı bir formda gebe kalabiliyor’’ dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen