Paz. May 19th, 2024

Özellikle soğuk günlerde el ve ayaklarınızda renk değişiklikleri, solukluk, morarma, kızarıklık üzere belirtilerle kendini gösteren ve bir sirkülasyon bozukluğu olan raynaud sendromuna ait merak edilenleri DoktorTakvimi uzmanlarından Doç. Dr. Kemal Korkmaz anlatıyor.

Özellikle soğuk günlerde el ve ayaklarınızda renk değişiklikleri, solukluk, morarma, kızarıklık üzere belirtilerle kendini gösteren ve bir deveran bozukluğu olan raynaud sendromuna ait merak edilenleri DoktorTakvimi.com uzmanlarından Doç. Dr. Kemal Korkmaz anlatıyor.

Adına pek de aşina olmadığımız raynaud sendromu, çoklukla soğuk ve ruhsal gerginlikler üzere nedenlerle el parmakları, ayak parmakları, burun ve kulak üzere bedenin uç kısımlarındaki küçük damarların spazmı (büzüşmesi) sonucu kan sirkülasyonunun bozulmasına bağlı olarak ciltte gelişen solukluk, morarma ve kızarıklıkla kendini belirli eden bir hastalık. Bir tıp deveran bozukluğu olan raynaud sendromunun iki farklı çeşidi bulunduğunu söyleyen DoktorTakvimi uzmanlarından Doç. Dr. Kemal Korkmaz, hastalığın sebeplerini şöyle anlatıyor: “Raynaud sendromunu tetikleyen en önemli nedenler ortasında soğuğa maruziyet ile gerilim üzere ruhsal gerginlikler yer alıyor. Birincil raynaud sendromu toplumda sık görülür ve eşlik eden altta yatan diğer bir hastalık yoktur. Ekseriyetle 30 yaşın altındaki bireylerde görülürken, bayanlarda erkeklere nazaran daha sık rastlanır. Toplumda yaklaşık 10 oranında görülmektedir. İkincil raynaud sendromu toplumda daha az sıklıkla görülür ve eşlik eden altta yatan bir hastalık vardır. Kimi romatizmal hastalıklar (SLE, romatoid artrit, skleroderma vb.), burger üzere birtakım atardamar hastalıkları; migren, kanser ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar, birtakım hudut sistemi ve hormonal sistem ile ilgili hastalıklar, sigara kullanımı, vibrasyon (titreşim) yapan aletlerin kullanımı, piyano çalmak ve daktilo kullanmak üzere direkt atardamar travmasına neden olan durumlardır. Ekseriyetle 30 yaşın üstündeki bireylerde görülür.”

En sık belirtiler el ve ayak parmaklarında görülüyor

Doç. Dr. Korkmaz, raynaud sendromunun belirtilerinin en sık el ve ayak parmaklarında, nadiren lisan, burun ve kulakların uç kısımlarında da görüldüğünün altını çiziyor. Birincil raynaud sendromunda belirtilerin ekseriyetle simetrik yani her iki el yahut ayak parmaklarında; ikincil raynaud sendromunda ise asimetrik olarak yani bir yahut birkaç parmakta görülebildiğini belirten Doç. Dr. Korkmaz, sıklıkla soğuk ve gerilim durumlarında tetiklenen damarlardaki büzüşme sonrası etkilenen bölgenin cildinde soğukluk, solukluk, ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma oluştuğunu anlatıyor. Cildin evvel soluk beyaz renkte iken sonra mavi-mor renge dönüştüğünü, damarlardaki büzüşmenin düzelmesi sonrası kan akımı artarak cildin pembe-kırmızı renge döndüğünü söz eden Doç. Dr. Korkmaz, “Birincil raynaud sendromunda etkilenen bölgede yara ve kangren oluşumu pek görülmez. İkincil raynaud sendromunda yara ve kangren oluşabilir” diyor.

Soğuk ortamlarda kesinlikle eldiven ve çorap kullanın

DoktorTakvimi uzmanlarından Doç. Dr. Kemal Korkmaz, raynaud sendromunun tedavisinde emelin altta yatan hastalıkları ve durumları tedavi ederek, atakların sıklığı ile şiddetini azaltmak ve doku hasarını önlemek olduğunu söylüyor. Tedavi sürecinde öncelikle soğuğa maruziyetten kaçınılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Korkmaz, şunları söylüyor: “El ve ayaklarınızı sıcak suyla yıkanmalı, soğuk ortamlarda sıcak tutan eldiven ve çorap giymelisiniz. Gerilimi ve ruhsal gerginliklerinizi yoga, pilates ve meditasyon yaparak denetim altına alabilirsiniz. Sigarayı katiyetle bırakmalısınız. Bu hastalığın tedavisinde damarlardaki büzüşmeyi önleyen ve kan dolanımını arttıran çeşitli ilaçlar kullanılır. Çoklukla raynaud sendromunun nedenlerinin ortadan kaldırılmasıyla ve kullanılan ilaçlarla hastalık başarılı bir biçimde tedavi edilebilir. Bilhassa ikincil raynaud sendromu olan birtakım hastalarda kangren ve yara oluşumunu engelleyebilmek için cerrahi tedavi gerekebilir. Bu tedavinin de muvaffakiyet oranı son derece yüksektir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen