Pts. Eyl 25th, 2023


Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, 17 Eylül 1176 sabahı Konya sonları içerisinde bulunan Bağırsak Boğazı’nda kazanılan Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıl dönümünü tebrik ederek; “Sultan II. Kılıçaraslan’ı, ulu ordusunu ve Anadolu topraklarını bizlere miras bırakan cümle ecdadımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıl dönümü hasebiyle bir bildiri yayımladı.

Başkan Altay’ın iletisi şöyle:

“Sultan Kılıçarslan ve kahraman Selçuklu ordusunun 17 Eylül 1176 sabahı Konya sonları içerisinde bulunan Bağırsak Boğazı’nda Bizans Ordusu’nu ezici bir hezimete uğrattığı Miryokefalon Zaferi’nin 847. yılındayız.

Bu büyük zafer; Anadolu’da İslam sancağının güçlü bir formda dalgalanmasını sağlamış ve birçok kutlu zaferin kazanılmasında yürek kaynağı olmuştur. 

1071’de Malazgirt’le Anadolu’nun kapıları ecdadımıza açılırken; 1176’da Miryokefalon Zaferi ile Anadolu’nun ebediyen bizim olarak kalacağı tüm cihana ilan edilmiştir.

Zaferler abidesi olan tarihimizde, kahraman ordumuz Miryokefalon’daki sis bulutunun içinden adeta bir güneş üzere doğarak, dünyaya adalet ve huzur getiren Osmanlı Devleti’nin de kuruluşuna taban hazırlamıştır. 

Miryokefalon Zaferi’nin yıl dönümünde, aziz milletimizin bu kahramanlık destanını tebrik ediyorum. Büyük kumandan Sultan II. Kılıçaraslan’ı, ulu ordusunu ve Anadolu topraklarını bizlere miras bırakan cümle ecdadımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen