Çözüm sürecini sonucuna ulaştırma gayretindeyiz

Usta 12 Mayıs 2015 0
Çözüm sürecini sonucuna ulaştırma gayretindeyiz

‘Çözüm sürecini sonucuna ulaştırma gayretindeyiz’

11 Mayıs 2015 17:50 (Son güncelleme 11 Mayıs 2015 17:58)
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Türkiye’ye duyduğumuz sorumluluğun ifadesi olarak, çözüm sürecini sonucuna ulaştırma gayretindeyiz” dedi.

MUŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin Muş Belediye Meydanı’nda düzenlediği mitingde, bölgeye sadece özgürlüğü ve barışı değil, ekonomik refahı, sosyal hakları ve kurtuluşu da HDP’nin getireceğini söyledi.

Çözüm sürecini sonuca ulaştıracaklarını ifade eden Yüksekdağ, “Bütün Türkiye’ye karşı duyduğumuz sorumluluğun ve görevin bir ifadesi olarak çözüm ve müzakere sürecini ilerletme ve sonucuna ulaştırma gayretindeyiz” dedi.

Halkın artık gerçekleri çok iyi gördüğünü dile getiren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

“Bizler ve bizlerin savunduğu bütün değerler Meclis’e yani hak ettiği yere gidecek. Artık hak ve adalet yerini bulacak. 13 yıl boyunca, uzun yıllar boyunca hak ve adalet adına ne varsa yağmaladılar. Ne varsa yıkıp geçtiler. Adlarına adalet ve kalkınma adını takanlar bugün en büyük adaletsizliğin kaynağı durumundalar.”

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in vefatı

Yüksekdağ, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümüne de değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakın bir gün önce 80 darbesinin sorumlusu Kenan Evren öldü. Kenan Evren yargılanmadan öldü. İşlediği suçlarının hiçbirisinin hesabını vermeden, savunmasını yapmadan ve yargılanmadan ölüp gitti. Kenan Evreni’in yargılanmasının önüne geçen kimdi? Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan, Evren’in yargılanmasına izin vermedi. Göstermelik bir mahkeme kurdular. Mahkeme salonuna bile getirmediler. O mahkeme salonunun kapısında bizim acılı analarımız, darbede ve darbe sonrasında yaşamını yitiren evlatlarını arayan analarımız, acı içinde bir umut evlatlarının katilinin gözünün içine bakmak için çırpınırken o darbeci generali mahkeme salonuna bile getirmediler. Bütün darbeci generalleri siyasi iktidar savundu. Yargılanmalarının önüne geçti. Hepsini kendileri yargılanmasın diye yaptılar.”

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından miting, mahalli sanatçıların verdiği konserle devam etti. Konserden sonra mitinge katılan partililer polisin uyarılarına rağmen izinsiz yürüyüş yaptı.

Belediye Meydanı’ndan Karayolları kavşağına kadar sloganlar atan grup, HDP Muş Milletvekili adayları ve parti yöneticilerinin uyarısıyla dağıldı.

Muhabir: Seyit Ahmet Eksik

Leave A Response »