Cum. Haz 21st, 2024

Pestisitle uğraş döngüsel iktisat aksiyon planında öncelikli alan olarak görülmeli

Yaş meyve zerzevat kesiminden davet: Pestisitle çabada harekete geçmeliyiz

2022’nin acil gündemi pestisitle mücadele

AB Yeşil Mutabakat ile pestisit kullanımının 2030’a kadar yüzde 50, gübre kullanımının yüzde 20, antimikrobiyal kullanımının ise yüzde 50 oranında azaltılmasını hedefliyor.

Ülkemizde AB’ye ahenk çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda zirai üretimde kullanılan toplam 213 etkin husus yasaklanırken 11 etkin hususun de kullanımı kısıtlandı.

Tohumdan çatala kadar olan zincirde besin güvenliğini listenin en başına alarak 2021 yılında “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” projesini başlatan Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği, AK Parti İzmir Milletvekili ve Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Ceyda Parçalanamaz Çankırı ile bir ortaya geldiği İdare Şurası Toplantısı’nda pestisitle uğraşta yalnızca Ege’de değil, tüm Türkiye’de harekete geçilmesi için davet yaptı.

Yeni bir takviye sistemi

AK Parti İzmir Milletvekili ve Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Ceyda Parçalanamaz Çankırı, 2022 yılında esas amacın besin zincirinin güzelleştirilmesi ve pestisitle gayret olduğunu söyledi. Çankırı, eserler kesin tüketiciye ulaşmadan üretim kısmında tedbirler alınması gerektiğini ve yeni bir dayanak düzeneği geliştirilmesi için sürecin takipçisi olacaklarını kelamlarına ekledi.

Devlet nezdinde yeni stratejilerin geliştirilmesi gerekiyor

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Günümüzün daima gelişen ve gündemin saatlik olarak değiştiği, en bariz olarak G20 ülkeleri üzere korumacılık tedbirlerinin arttığı pazarlarda ve AB Yeşil Mutabakatı ile tedarik zincirinin baştan aşağı değiştiği bir periyotta, süreci aktif formda yönetmeliyiz. İhracatta adil şartların sağlanması ve ticari faaliyetlerimiz sebebiyle azami değer vermemiz gereken, besin tedarik zincirinde besin kaybını ve israfını azaltmak için devlet nezdinde yeni stratejilerin geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.

EYMSİB’nin önceliği besin güvenliği

Uçak, besin eserleri ihracatında başarıyı daima kılmanın yolunun tüketici inancının sürdürülebilirliğinden geçtiğini, ihracatı tartıyla yapılan eserler için bölgenin kalıntı haritasını ortaya çıkarmak için harekete geçtiklerine değindi.

“Gıda güvenliğiyle ilgili adımları süratle atarak yaklaşık bir sene evvel ‘Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz’ projemizi hayata geçirdik. Eserlerimizin akredite olmuş laboratuvarlarda tahlillerini yapıyoruz. Şu ana kadar projemiz kapsamında çok ara kat ettik. Pestisit uygulamaları tohumdan başlayan bir süreç. Çiftçinin tohumları geleceğin de tohumlarıdır. Tohumlar bir halkın tarihi, bir halkın güvenliği, ulusal kaynakları ve Türkiye’nin kırmızı çizgisidir. Tohumuna sahip çıkan bir ülke açlıktan ölmez. Bu yüzden bizler idarede olduğumuz birinci günden itibaren üreticilerimizle daima olarak bağlantı halindeyiz. Onları ziyaret ediyoruz, ihracata uygun kalitede eserlerin elde edilmesi ve ziraî üretimde yapılması gerekenler ile pestisitlerdeki kalıntı bedelleri bakımından bilgilendirmelerde bulunuyoruz. 2022 yılında da gençleri tarım konusunda bilinçlendirmek için 3’er aylık eğitim programları oluşturacağız.”

Hal denetimleri, sıhhat raporu, üretici eğitimleri

Tarladan markete gelinceye kadar eserlerin yüzde 40’ının ziyan olduğunu açıklayan Hayrettin Uçak, üretimden depolama, taşıma ve tüketime kadar zincirin bütün halkalarının tabandan güzelleştirilmesi için denetimli tarıma vurgu yaparak alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“Pestisitle çaba, besin atıklarını azaltma konusunda Türkiye artık hududunu çizmeli ve bunu döngüsel iktisat aksiyon planında öncelikli alan olarak görülmeli. Ülkemizin mevcut durumu tahlil edilmeli, meseleler tüm taraflarca masaya yatırılmalı ve ülkemize özel kalıcı tahlil yolları geliştirilmelidir. Tedarik zincirinin izlenebilirlik, şeffaflık üzerine formlandığı bir devirdeyiz. Ülkelerin stratejileri, alım siyasetleri çok net. Hal denetimleri sıklaştırılmalı. Kalıntısız taze meyve zerzevat üretimi için sıhhat raporu sistemi geliştirilerek künye sistemine dahil edilmeli. Ayrıyeten üreticiler bilinçlendirilerek eğitimler artırılmalı. Alanda üreticiyle bir arada ziraat mühendisleri yer almalı. Pestisit kullanımı İl/İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından hassasiyetle takip edilmeli.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen