Çar. Tem 24th, 2024

Akıllı telefonlarımızın güncel ve güvenli kalması, günlük hayatımızın sorunsuz devam etmesi için hayati önem taşıyor. En yeni teknolojiye sahip telefonlar da olsa, zaman içinde güvenlik açıklarının oluşması, kasma ve kapanma, bataryanın yetersiz kalması, bazı uygulama ve oyunları indirememe ya da kullanamama gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Android telefonunuzun güncel olmadığı durumlarda karşılaşabileceğiniz bazı sıkıntılar mevcut.

Yeni özelliklerden mahrum kalabilirsiniz

Android işletim sistemi için periyodik olarak yeni özelliklere sahip yeni sürümler duyurulur. Ancak telefon şirketleri Android’in üzerine kendi özelliklerini eklemekte özgür. Bu nedenle telefonunuzun güncellenmemesi, Google’ın ve telefonunuzun üreticisinin sunduğu yeni özellikleri kaçırmanızla sonuçlanabilir.

Telefonunuz siber tehditlere karşı savunmasız kalabilir

Siber suçlular Android’e sızmalarını, telefonunuza kötü amaçlı yazılım yüklemelerini, sizin telefonunuzdaki hareketlerinizi gözetlemelerini veya telefonunuzun kontrolünü ele geçirmelerini sağlayan güvenlik açıkları bulurlar. Güvenlik açıkları sebebiyle virüsler ve fidye yazılımları da dahil olmak üzere kötü amaçlı yazılımlardan olumsuz etkilenebilir, maddi veya manevi büyük zararlar görebilirsiniz.

Uygulamaların çökmesine yol açabilir

Telefonunuzun güvenliğini her zaman etkilemese de kodlama hataları da uygulamaların çökmesine veya başka sorunlara yol açabilen faktörler arasında yer alıyor. Android tabanlı telefonunuz herhangi bir şekilde tuhaf davranıyorsa, sebebi güncelleme almamış olması olabilir.

Telefonunuz yavaşlamasına neden olabilir

Yoğun kullanılan telefonlarda zamanla yavaşlama meydana gelebilir. Güncellemelerin bir sebebi de işletim sistemini düzene sokarak veya kodu daha verimli hale getirerek telefonunuzun performansını artırmak ve korumak, daha sorunsuz çalışan bir telefona sahip olmanızı sağlamaktır.

Pil ömrünü azaltabilir

Android telefonunuzun işlemcisini daha fazla strese sokan herhangi bir şey, pil ömrünü de etkiler. Kendisinden ne kadar çok şey istenirse, işlemci o kadar fazla enerji kullanır ve telefonunuzun pili o kadar hızlı tükenir. Bu da kodlama hatalarının ve kötü amaçlı yazılımların telefonunuzun pilini etkileyebileceği, hatta kalıcı pil sorunlarına bile neden olabileceği anlamına gelir.

Zaman içinde bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamanız için akıllı telefonunuzun güncel ve güvenli olması, bunun için de Android güncellemelerini yapmanız büyük önem taşıyor. Android güncellemeleri telefonunuza daha etkili özellikler getirirken yeni güvenlik sistemi destekleri vererek, daha güvenli ve kullanışlı olmasını sağlıyor.

vivo Türkiye, Android güncellemelerinin yapılmaması halinde telefon kullanıcılarının yaşadıkları bu gibi sorunların önüne geçmek için kullanıcılarına sunduğu cihazlarda uzun vadeli güncelleme garantisi veriyor. Şirket, yeni V29 serisinde de tüm kullanıcılara 2 büyük Android güncelleme garantisi ve 3 yıl Android güvenlik güncelleme garantisi sunuyor.

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen