Pts. Eyl 25th, 2023

Çin’de inşaat halinde bulunan Rus tasarımı VVER-1200 Xudabao NGS’nin 3’üncü güç ünitesine, 156 ton tartısında ve 6.1 metre yüksekliğinde kor tutucu gövde kuruldu.

Kor tutucu, önemli bir kaza durumunda, reaktör binası temel plakasını, çekirdek erimesinden koruyan pasif güvenlik sistemlerinden birisi. Kor tutucu gövdenin kurulması süreci, iş takvimi kapsamında kritik kademelerden sayılıyor. Bu sürecin sonrasında reaktör inşasında çukur açmak daha kolay hale geliyor.

Xudabao NGS Liaoning eyaletinde, Huludao kentinde bulunan Rusya ve Çin ortasındaki nükleer güç alanında yeni bir iş birliği projesi. 2019’da VVER-1200 reaktörlü Xudabao NGS’nin 3’üncü ve 4’üncü ünitelerinin inşasına ait Genel Mukavele ile Nükleer Yakıt Tedariki Kontratı de dahil olmak üzere bir dizi kontrat imzalandı.

Sözleşmelere uygun olarak; Rus tarafı santralin “nükleer adasını” tasarlayacak, her iki güç ünitesi için nükleer adaya anahtar ekipman tedarik edecek, tedarik edilen ekipman için dizayncı kontrolü, heyetim kontrolü ve ayarlama kontrolü hizmetlerini verecek. Ünitelerin devreye alınması için 2027-2028 tarihleri planlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Usta

<<- Kızlar Baklavalı erkekleri sever diye duyduktan sonra elinde baklava tepsisiyle gezen